Головна » 2021 » Липень » 27 » Іван Дзюба. З криниці літ (до 90-річчя з дня народження)

 

 

 

 14:12
Іван Дзюба. З криниці літ (до 90-річчя з дня народження)
З іменем Івана Дзюби пов’язане становлення такого культурного та суспільно-політичного явища, як шістдесятництво. Принаймні він був у ньому однією з ключових постатей та основним ідеологом. Поява літературного шістдесятництва супроводжувалося й появою Дзюби – літературного критика. Принаймні його серія статей, друкованих у 60-х роках у періодиці, а особливо в тодішній «Літературній газеті», яка невдовзі замінила свою назву на «Літературна Україна», значною мірою сприяла виробленню в шістдесятників-літераторів критичного ставлення до тоталітарної літератури.

Саме І.Дзюбі належить честь у поверненні інтересу до філософської спадщини Г. Сковороди (стаття «Перший розум наш») і до поезії В.Свідзинського, одного з найбільших наших поетів XX століття (стаття «Засвітився сам од себе»). Яскраві, талановиті статті І. Дзюби 60-років стимулювали творчість шістдесятників і давали їм естетичні підстави для розвитку.

Не можна не згадати і його діяльність в тодішньому «Клубі творчої молоді». Саме ці виступи були розкутими і вільними, де І.Дзюба відзначився як сміливий, відважний літератор-лідер, до якого горнулася тодішня вільнодумна та вільнолюбна молодь.

Незабутнім залишився й героїчний виступ І. Дзюби з протестом супроти першої хвилі політичних арештів серед творчої молоді в 1965 році, що його він проголосив у кінотеатрі «Україна» під час прем’єри фільму «Тіні забутих предків».

Тим часом його праця «Інтернаціоналізм чи русифікація?» являла І.Дзюбу як визначного політичного публіциста серед самвидавської літератури, що поширилась у тому часі. Ця праця була серед найпопулярніших і заклала основу для появи та зросту нового руху опору супроти насильницької русифікації, а тим самим знищення українців як національного соціуму. Цю рукописну книгу вилучали як антирадянську і нещадно переслідували їх читачів. Упав караючий меч і на самого І. Дзюбу. Відтак потрапив під другу хвилю політичних репресій початку 1970-х років, був заарештований і зневолений…

Ще годилося б згадати, що академік Іван Михайлович Дзюба – колишній міністр культури, колишній академік-секретар відділення літератури, мови і мистецтвознавства НАН України, колишній редактор журналу «Сучасність» і так далі, і так далі. Для будь-кого іншого це було б звичайним перерахуванням визнань. Щодо І. Дзюби – всі посади, які він обіймав, свідчать насамперед про його надзвичайну відданість справі України, яку він безмежно любить, готовність до самопожертви і надзвичайну скромність.

Прочитати про І. Дзюбу та його творчість, а також ознайомитися з його творами можна в Чернігівській обласній бібліотеці для дітей.
QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.
Категорія: Творці і твори | Переглядів: 305 | Додав: estet | Теги: Дзюба І. | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Наші сторінки
сторінка Фейсбуку Чернігівська обласна бібліотека для дітей Твіттер Чернігівська обласна бібліотека для дітей
Меню сайту
Вітаємо

Дорогі друзі!

Шановні читачі і поки ще не читачі нашої бібліотеки! Нам вже 120, ми – найстарша дитяча бібліотека в Україні. І водночас – одна з найсучасніших. Кожна дитина, кожна родина може отримати в нашій бібліотеці те, що потрібно – від рідкісних видань і бестселерів дитячого книжкового ринку до сучасних технологій для роботи в світових інформаційних системах. Адже шлях до успіху пролягає через бібліотеку. «Читай – дивуйся, пізнавай!»

З повагою
директор бібліотеки
Тамара Клюй

Інформація

Календар
«  Липень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Анонси

Форма входу
Логін:
Пароль:
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0