Обласну бібліотеку для дітей в Чернігові знають і діти, і дорослі. Багато поколінь чернігівців за роки діяльності бібліотеки стали друзями книги, знайшли тут і увагу бібліотекаря, і радість спілкування; для маленьких мешканців міста бібліотека стала рідною домівкою.

Чернігівська обласна бібліотека для дітей – комунальний заклад культури, одна із найстаріших в Україні спеціалізованих установ для бібліотечного обслуговування дітей і підлітків, найбільша книгозбірня дитячої літератури в області, центр з питань організації та промоції дитячого читання в регіоні, надання методичної, консалтингової допомоги дитячим, сільським і шкільним бібліотекам Чернігівщини.

Історія бібліотеки бере початок від 5 травня 1898 р., коли із загальної читальні Чернігівської громадської бібліотеки (згодом – центральна міська, нині – Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка) за рішенням загальних зборів її передплатників («подписчиков») від 21 грудня 1897 р. було виокремлено дитячий відділ, де упродовж 27 місяців обслуговували дітей, навіть із родин найбідніших містян. 20 серпня 1900 р. згідно з розпорядженням губернатора був закритий. Завдяки зусиллям правління громадської бібліотеки, активним членом якого був видатний письменник і громадський діяч М. Коцюбинський, у 1901 р. відділ відновив діяльність, яка тривала до 1904 р. Правління бібліотеки й надалі переймалося питанням діяльності книгозбірні. Так, у газеті «Наші дні» за 9 січня 1905 р. повідомлялося про збори членів громадської бібліотеки й виступ М. Коцюбинського (як члена правління) на захист дитячої бібліотеки: він обурювався тим, що «просвітницька справа громадської бібліотеки всіляко переслідується адміністрацією, а дитяча бібліотека була взагалі зачинена нею».

Протягом 1905–1919 рр. дитячий відділ неодноразово (1908,1910 рр.) відкривали і закривали за наказами влади (через доноси поліції про політичну неблагонадійність деяких членів правління), а в 1919 р. за браком приміщення в міській громадській бібліотеці дитячій відділ було виокремлено в самостійну дитячу бібліотеку з приміщенням спочатку на вул. Бульварній, згодом – на вул. Святославській.

З перших днів відкриття бібліотеки в 1919 р. її очолила Олена Гозенпуд. На той час фонд бібліотеки становив понад 2 тис. пр., у т. ч. журнали «Товарищ», «Юний читатель»; щоденно її відвідували до 85 дітей. З 1922 р. бібліотеку очолила Любов Щелкановцева, бібліотечний фонд збільшився до 3 тис. пр., у т. ч. 300 пр. іноземних видань. З 1923 р. дитяча бібліотека працювала за новою адресою – вул. Радянська, 12. У щорічному звіті про мережу бібліотек міста повідомляється, що дитяча бібліотека має 279 «подписчиков»: з них учнів – 241, дошкільників – 38.

Наприкінці 1923 р. на Губернській економічній нараді було прийняте рішення об’єднати всі бібліотеки міста Чернігова в одну бібліотеку з дитячим відділом при ній, який працював до 1934 р.
Відповідно до наказу Наркомосу УРСР «Про розгортання бібліотечної роботи з дітьми в УРСР» (п. 4) від 5 липня 1934 р. Чернігівський обласний відділ народної освіти організував у м. Чернігові на базі дитячого відділу центральну бібліотеку для дітей та юнацтва з консультаційно-методичним бюро в питаннях дитячого читання. У новому статусі в підпорядкуванні обласного відділу народної освіти вона працювала в приміщенні Державної обласної бібліотеки ім. В. Г. Короленка вже з фондом 17 тис. пр. У грудні 1937 р. вже як обласна бібліотека для дітей та юнацтва отримала окреме приміщення у новому чотириповерховому будинку вчителя, за адресою: вул. К. Маркса, 2.
На початку Другої світової війни під час бомбардування міста бібліотека і її фонди майже повністю згоріли. Бібліотека відновила свою діяльність лише в листопаді 1945 р. (у приміщенні на вул. Пушкіна, 25) завдяки небайдужим чернігівцям, які збирали для неї книжки. Перший директор бібліотеки в повоєнні часи – Тетяна Лиманська. У 1949 р. бібліотеці присвоєно ім’я радянського письменника М. Островського, яке у 2016 р. згідно із вимогами законодавства України про декомунізацію за рішенням Чернігівської обласної ради № 42/VII вилучено з назви бібліотеки.

До 1963 р. у структурі бібліотеки були виокремлені лише три підрозділи: абонемент, читальний зал, відділ обробки та комплектування; у 1963 р. відкрито методико-бібліографічний кабінет, а з 1967 р. діє розгорнута структура бібліотеки: відділ обслуговування 1-4 класів (абонемент, читальний зал); відділ обслуговування 5-9 класів (абонемент, читальний зал); методико-бібліографічний відділ; відділ комплектування та обробки; відділ зберігання. З 1969 р. методичний і бібліографічний відділи працюють як самостійні відділи; створено відділ нотно-музичної літератури (з 2015 р. – відділ мистецтв). 1969 р. бібліотека з обласної бібліотеки для дітей та юнацтва реорганізована в обласну бібліотеку для дітей.

До свого 90-річчя бібліотека отримала нове приміщення на вул. Рокосовського, 22 а (сьогодні Проспект Левка Лук’яненка, 22а) загальною площею 1130,5 м2. Це – двоповерхове, вбудовано-прибудоване приміщення, оздоблене творами відомих чернігівських художників: керамічне панно, виконане художником Тетяною Федоритенко, за мотивами творів Лесі Українки, художня ковка на сходах «Хвиля» українського художника декоративно-ужиткового мистецтва з металообробки Віталія Омельяненка, та вітраж на два поверхи за мотивами «Слова о полку Ігоревім» у виконанні майстрів художнього фонду Спілки художників Чернігівщини.

Структура бібліотеки складається із адміністрації та восьми відділів: комплектування та обробки творів друку; зберігання та реставрації бібліотечних фондів; відділу обслуговування дошкільників та учнів 1–4 класів; відділу обслуговування учнів 5–9 класів; відділу мистецтв; інформаційно-бібліографічного; методології бібліотечної роботи з дітьми; господарського.

Станом на 01.07.2023 р. обсяг бібліотечного фонду становить понад 133 тис. пр., з них книжкових видань – близько 122,5 тис. од., періодичних – близько 10 тис. од., електронних – близько 800. У складі довідково-бібліографічного апарату: генеральний абетковий каталог, низка каталогів для учнів та організаторів дитячого читання; БД електронного каталогу (формується з 2007 р. й налічує близько – 24 тис. записів), електронна картотека статей – понад 100 тис. записів. Створюється БД статей з краєзнавства.

До послуг користувачів три читальні зали: для дошкільників та учнів 1-4-х класів, учнів 5-9-х класів, у відділі мистецтв. Щорічно бібліотека обслуговує понад 14 тис. користувачів; близько 9 тис. користувачів за ЄРК; книговидача – понад 242 тис. од., кількість відвідувань за рік 265 тис. (у т. ч. 199 тисяч – звернень до веб-сайту); понад 15 тис. дітей відвідують творчі акції та масові заходи.
Сьогодні Чернігівська обласна бібліотека для дітей – справжній хаб з надання культурних послуг населенню, громада міста не уявляє себе без цієї книгозбірні: діти, школярі, вихователі, вчителі, громадські організації, а сьогодні – і волонтери, меценати, письменницька еліта Чернігова і Києва активно співпрацює з бібліотекою.

В якості методичного центру бібліотека виступає головним координатором роботи дитячих бібліотек Чернігівщини: численні навчання, практикуми та семінари для бібліотекарів, різноманітні конкурси для дітей, співпраця з українськими письменниками – все це у скарбничці діяльності книгозбірні.

Головна дитяча бібліотека області має низку власних культурологічних брендів, що допомагають у здійсненні різних проєктів серед головного читача – дитини.
Це – «Бібліо Оскар», церемонія нагородження найкращих читачів і партнерів бібліотеки, волонтерів і друзів. Запроваджене 2012 року урочисте нагородження найкращих читачів, друзів і партнерів бібліотеки, родин, що читають, а цього року – ще і волонтерів – відсвяткувало свій 10-літній ювілей!

2023 року запроваджена нова номінація – «Разом до Перемоги!». Від початку заснування було нагороджено майже 300 номінантів. Лише пандемія у 2020 році та повномасштабне вторгнення у 2022 році стали на заваді проведенню бібліотечного свята.

36 років у бібліотеці працює ляльковий театр «Пізнайко», у репертуарі якого понад 100 вистав. Неймовірно цікаві творчі дійства відвідало понад 80 тис. дітей. Не дивлячись на вік ґаджетів, ляльковий театр і досі в тренді, його вистави можна подивитися онлайн і офлайн. Наприклад, казку «Рукавичка» за два роки на ютубі переглянуло 17 тис. користувачів. В репертуарі лялькового театру «Пізнайко» понад 20 вистав: «Рукавичка» , «Будь чуйним і дбайливим», «Посміхнись і доброму навчись» (профілактика насильства в дитячому середовищі), «Пригоди новорічного колобка» та інші.
Ляльковий театр у Чернігівський обласній бібліотеці для дітей – це своєрідний бренд з довгою і цікавою історією. До бібліотеки ходять саме «на вистави», адже популярність театру сягнула далеко за межі книгозбірні, особливо перемістившись в онлайн-формат. Сьогодні ляльковий театр «Пізнайко» – це ще й рятівне коло для маленьких відвідувачів, де вони занурюються у казку, у світ неймовірних пригод, знахідок, відволікаються від страшних спогадів, водночас, лялькові вистави виховують, навчають.

Ще однією родзинкою роботи бібліотеки є конкурс «Читаюча родина Чернігова». Вже 18 років Чернігівська обласна бібліотека для дітей спільно з освітянами міста Чернігова та управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту активно втілює в життя цей цікавий родинний проєкт.

За ці роки у конкурсі взяли участь понад 400 родин з усіх шкіл міста, які люблять читати в будь-якому форматі, понад 100 з них стали фіналістами, а близько 50 – лауреатами, призерами конкурсу. Це справжня читацька родина – гордість книгозбірні, вона з кожним роком зростає.

2021 року бібліотека разом зі своїми творчими дітьми відсвяткувала ще один 10-літній ювілей – обласного конкурсу дитячої літературної творчості «Хай весь світ дивують нині діти неньки України», заснованого в 2011 році за ініціативи відомої чернігівської дитячої письменниці Тетяни Пакалюк та бібліотеки.

За ці роки в щорічному конкурсі взяли участь понад 1 500 дітей, учнів 4–11 класів з усіх куточків Чернігівщини, вони надіслали понад 1,5 тис. власних творів: віршів, оповідань, казок різноманітної тематики. У своїх творах діти пишуть про Україну, родину, природу, а сьогодні – про найзаповітнішу мрію кожного українця – перемогу. Завершується конкурс виданням збірки творів учасників і переможців.
Новими проєктами з промоції читання бібліотеки стали «Бібліотечний синоптик», «Творці і твори», аудіо-проєкт «Читай рідне. Читай рідною», літературно-краєзнавчий проєкт «Щире слово наших земляків», ігровий пізнавальний проєкт «Книжкові гризуни в бібліотеці», «Українську рідну мову в дар дали мені батьки», це віртуальні подорожі з бібліотечним котом Кексом, зустрічі у бібліокафе «Книжкова смакота» та багато інших.

Серед безлічі конкурсів - обласний конкурс дитячого малюнку «Я намалюю Україну без війни», який було розпочато 20 березня 2023 року і приурочено Міжнародному Дню захисту дітей. Основна вимога до учасників 3-х вікових категорії – мирна Україна, якою її бачать діти. Конкурс виявився справжнім святом мрій, кольорів і фантазій. На розгляд журі було надіслано 250 робіт – неймовірна кількість, що свідчіть про його актуальність і вагомість. Діти сьогодні перебувають у стані стресу, страху, переживань, і їм конче необхідно рефлексувати свій біль, і тому у нагоді стають такі конкурси. По завершенні конкурсу – дітей чекала урочиста церемонія нагородження – почесні грамоти, подарунки, вистава від Чернігівського театру ляльок імені Олександра Довженка, солодощі та розваги. І апогеєм конкурсу стало відкриття виставки робіт учасників і переможців у Чернігівському обласному художньому музеї імені Григорія Галагана 20 липня 2023 року.

Після 24 лютого 2022 року Чернігівська обласна бібліотека запрацювала як справжній центр психологічної допомоги для маленьких читачів. Безліч корисної інформації для підтримки у стресі можна знайти на сайті бібліотеки.
Чернігівська обласна бібліотека для дітей та практикуюча психологиня, арт-терапевтка, консультантка за методами позитивної психотерапії, арт-терапії Анна Половинник в рамках цієї роботи започаткували спільний проєкт «Психолог радить».

Його мета – підтримати численних читачів у непростий час, навчити долати стреси, а головне – мислити позитивно та надихати своїм прикладом інших. Доповнює цей напрям роботи проєкт «Читання книг – найкращий спосіб від турбот, тривожності і стресу».

Психологічна платформа «Емоційне здоров’я дітей під час війни», створена на блозі бібліотеки «Книжкові хованки», включає серію корисних матеріалів: «Створюємо безпечне інформаційне поле», «Дбаємо про власну стійкість», «Поважаємо особистий простір дитини», «Серія ігор «АНТИБОМБування». Ця платформа створена як для батьків, так і для дітей у різних інтерактивних програмах та користується популярністю серед читачів. Особливо захоплює малечу «Серія ігор «АНТИБОМБування». Рекомендовані у матеріалі ігри здатні знизити рівень тривоги, страху, зняти напругу та м’язову скутість під час ворожих атак. Ця платформа стала справжнім порадником і рятівником для маленьких читачів.

Ще однією родзинкою роботи бібліотеки стало відкриття «Школи мотанки», яку було започатковано 2022 року під проводом відомої майстрині Чернігова Олександри Дідович. Ляльки виготовляються найрізноманітніші – від маленьких (обереги для захисників) до великих – справжніх витворів мистецтва. Останній вид ляльок – це ті, що символізують різні пори року. До школи приходять і дорослі, і діти, активно долучається колектив бібліотеки.
Широкомасштабна війна вплинула на кардинальні зміни в роботі бібліотеки, з’явилися нові проєкти по збереженню національної пам’яті – історико-патріотичний проєкт «Зустрічі з істориком», «ПЕРЕЖИТЕ», краєзнавчі онлайн-проєкти «Загиблі герої Чернігівщини», «Зробити неможливе», «Історії воїнів».

2022 року в бібліотеці запрацював культурно-мистецький простір «Наша спадщина», який відкрила для користувачів доктор філософії Тамара Андрійчук. Культурологічні і історичні екскурси, які відбуваються на цих зустрічах, занурюють слухачів у світ неймовірної історії всієї України та Чернігівщини, зокрема. На заходи до «доктора філософії» приїжджають з усього Чернігова.

Проєкт «ПЕРЕЖИТЕ. Спогади про життя під час війни», основне завдання якого – збір, зберігання та поширення спогадів, свідчень очевидців подій російсько-української війни у різних форматах: рукописи, друковані матеріали, фото, відео. Метою його бібліотекарі поставили – збереження живої пам’яті, що на сьогоднішній день дуже важливо, адже пам'ять людська мінлива і необхідність збереження таких спогадів доведена часом.
З початком російсько-української війни у 2014 році Чернігівська обласна бібліотека для дітей стала справжнім волонтерським центром допомоги як українським мужнім захисникам, так і постраждалому мирному населенню. Незчисленні благодійні акції, проведені бібліотекою, надають силу і впевненість у перемозі України. Всі справи допомоги відгукуються у серці кожної людини, що долучається та допомагає наближати перемогу.
До Дня української державності бібліотека у 2023 році вперше провела благодійний концерт на підтримку ЗСУ, в якому брали участь відомі чернігівські громадські і культурні діячі. Військові, разом із матерями і вдовами загиблих героїв, виконали вальс Перемога, оборонець Чернігова Валерій Вовк читав поезії зі своєї збірки «Вірші, народжені війною». Патріотичні браслети, дитячі малюнки й листівки, ляльки-мотанки, солодка випічка – все це донатили глядачі, які збирали допомогу чернігівській бригаді, що боронить життя мирних мешканців.

Бібліографічна діяльність провадиться за традиційними напрямами: створення й удосконалення ДБА, довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування користувачів, рекомендаційно-бібліографічна діяльність, формування інформаційної культури учнів. Використовуються інноваційні форми роботи – веб-квести, буктрейлери, ай-стоппери і т. ін.

У репертуарі видавничої діяльності бібліотеки: краєзнавчі дайджест-читання «Роде наш красний» (найцікавіші матеріали про маловідомих земляків, зібрані з різних джерел, адаптовані для сприймання дітьми і підлітками, рекомендовані організаторам дитячого читання); серія історико-бібліографічних покажчиків «Обереги пам’яті», історико-географічні нариси «Міста і містечка Чернігівщини», рекомендаційні покажчики «Захищай! Примножуй! Бережи!», серія пам’яток «Письменники Чернігівщини – дітям», календар пам’ятних дат (Література. Краєзнавство. Мистецтво); щорічник «Хай весь світ дивують нині діти неньки України» (збірка творів – переможців обласного конкурсу юних літераторів, конкурс постійний, засновники Чернігівська обласна бібліотека для дітей та дитячі письменники м. Чернігова).

Упровадження нових інформаційних технологій розпочалося в 2000 р., коли бібліотека отримала в дарунок перший комп’ютер. У 2003 р. створено веб-сайт бібліотеки. Бібліотека в 2013 р. виграла грант за програмою «Бібліоміст» і отримала 10 комп’ютерів з доступом до Інтернету, що дало змогу відкрити інтернет-центр. Створено представництва бібліотеки в соціальних мережах (Facebook, Twitter). Спільно з Чернігівським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти ім. К. Д. Ушинського в дитячих бібліотеках області реалізується проект «Діти за безпечний Інтернет». З 2010 р. Чернігівська ОБД – учасник проекту «Корпорація дитячих бібліотек України з аналітичного розпису періодичних видань (КОРДБА)».

Чернігівська обласна бібліотека для дітей сьогодні – справжній осередок культури, освіти й науки, з сучасними сервісами й просто неймовірною книжковою колекцією. Це – не лише місце для затишного і комфортного читання улюблених книг, а й місце зустрічі людей культури, місце діалогу про прекрасне – про літературу, музику, живопис, місце, де проходять безліч цікавих заходів для дорослих та молоді – справжня оаза натхнення.
За штатним розписом працюють 36 бібліотечних спеціалістів. Найбільший внесок у розвиток бібліотеки зробили директори, які очолювали її в різні роки: У. Кравченко (1955-1971), М. Даниленко (1970-1975), О. Коцюбинська (1976-1977), Н. Лисенко (1977-2012); заступник директора В. Вересоцька; бібліотекарі: Г. Бондаренко, Г. Вечерська, В. Деркач, Г. Добровольська, Н. Зотова, Т. Клюй, О. Ташлик, Т. Тянутова.

З 2012 року бібліотеку очолює Т. Клюй.
Діяльність бібліотеки відзначено дипломом Міністерства культури України (2013), подякою Міністра культури України Є. Ніщука (2014), дипломом Української бібліотечної асоціації (2013), подякою за організацію та проведення Всеукраїнського конкурсу із правового просвітництва «Конституція для всіх: і великих і малих» в умовах активних бойових дій від Національної бібліотеки України для дітей та Судді Верховного Суду, координатора Національного правоосвітянського руху «Справедливці» В. Кравчука (2022), подякою за активну громадянську позицію, патріотизм та самопожертву у підтримці волонтерської діяльності та Збройних Сил України від БО «Єдиний волонтерський центр» (2023).


Адреса бібліотеки: 14032 пр. Левка Лук’яненка, 22 а, м. Чернігів
chernigivodb@ukr.net
https://chernihiv-lib.org.ua
https://www.facebook.com/biblioch
https://twitter.com/BiblOstrovskoho
https://www.instagram.com/dutyachabiblioteka/



Бібліотеці 120 років!

 

Наші сторінки
сторінка Фейсбуку Чернігівська обласна бібліотека для дітей Твіттер Чернігівська обласна бібліотека для дітей
E-Книжки
Меню сайту
Вітаємо

Дорогі друзі!

Шановні читачі і поки ще не читачі нашої бібліотеки! Нам вже 120, ми – найстарша дитяча бібліотека в Україні. І водночас – одна з найсучасніших. Кожна дитина, кожна родина може отримати в нашій бібліотеці те, що потрібно – від рідкісних видань і бестселерів дитячого книжкового ринку до сучасних технологій для роботи в світових інформаційних системах. Адже шлях до успіху пролягає через бібліотеку. «Читай – дивуйся, пізнавай!»

З повагою
директор бібліотеки
Тамара Клюй

Календар
«  Листопад 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Форма входу
Мистецький простір

Про Мову

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0