Головна » 2021 » Липень » 7 » Цей день в історії: Пам'яті Петра Яцика

Цей день в історії: Пам'яті Петра Яцика
«Любив Україну не тільки до глибини душі, але й до глибини власної кишені».
(Євген Чикаленко – відомий український меценат).

7 липня виповнюється сто років від дня народження Петра Яцика (1921-2001), канадського підприємця українського походження, мецената і філантропа, відомого своїм вагомим внеском у фінансування українознавства на Заході та в Україні.

Петро Дмитрович Яцик народився на Сколівщині в селі Верхнє Синьовидне
7 липня 1921 року в селянській родині. Був первістком. Рано став напівсиротою: коли виповнилося 14 – помер батько. Петро став за старшого і турбувався про маму, двох сестер і чотирьох братів. Після війни доля занесла Петра Яцика до Канади. Важко перерахувати, де і ким він працював. Нарешті став «на ноги», заснував будівельне підприємство, яким керував з великим розумінням справи. Завжди пам’ятав своє походження, не забував, що він українець.

Петро Яцик – один із спонсорів:
- Інституту українських студій Гарвардського університету (США);
- Енциклопедії українознавства;
- Центру досліджень історії України ім. П.Яцика при Альбертському університеті (Канада);
- Освітньої фундації ім. Петра Яцика (її фонд налічує 4 млн доларів);
- Українського лекторію в Школі славістики та східноєвропейських студій при Лондонському університеті;
- документаційного центру в бібліотеці ім. Джона П. Робертса при Торонтському університеті;
- фонду Яцика при Канадському інституті українських студій (КІУС) в Едмонтоні.

Студенти з України мають дякувати Петру Яцикові за можливість вчитися в Європі, США, Канаді.

Заснував Міжнародний благодійний фонд «Ліга українських меценатів» і був його почесним президентом.

Перший Міжнародний конкурс знавців української мови було проведено у 2000 році. За рішенням Ліги українських меценатів конкурсу було присвоєно ім’я Петра Яцика.

За останні роки кількість учасників конкурсу сягала 5 млн. людей з-понад 20 країн світу.

Нагороджений у 1996 році Почесною відзнакою Президента України, орденом «За заслуги» та у 2000 році орденом князя Ярослава Мудрого v ступеня.

Петро Яцик мріяв, щоб Україна була сильною і процвітаючою державою, громадяни якої були б заможними і щасливими людьми. Можливо, колись ця мрія українського мецената справдиться.

Про Петра Яцика надзвичайно цікаво написав Михайло Слабошпицький у книзі «Українські меценати», яка є у фонді Чернігівської обласної бібліотеки для дітей.

Категорія: Корисно знати | Переглядів: 356 | Додав: estet | Теги: Яцик П., Меценат | Рейтинг: 0.0/0

«  Липень 2021  »