Головна » 2023 » Січень » 6 » «Живі голоси Розстріляного Відродження. Василь Стус». Аудіо-добірка до 85 річчя від дня народження Василя Стуса

 

 

 

 



14:04
«Живі голоси Розстріляного Відродження. Василь Стус». Аудіо-добірка до 85 річчя від дня народження Василя Стуса
Із 47 років життя щонайменше 13 років Василь Стус провів у слідчих ізоляторах, камерах-одинаках, карцерах та на каторжній роботі. Але попри це поет не припиняв писати, навіть у багаторічній ізоляції. За коротке життя поет, член Української Гельсінкської Групи, залишив 6 томів творів, більшість з яких перекладено англійською та надруковано на Заході.

Чому були заборонені твори В.Стуса? За власні переконання в необхідності української культурної автономії творчість Василя Стуса була заборонена радянською владою, а сам поет був позбавлений волі.

Василь Стус народився 6 січня 1938 р. на Вінниччині у селянській родині. Він був четвертою дитиною в сім’ї. Дитинство Василя Стуса минуло на Донбасі, куди переїхала родина Стусів у пошуках кращої долі. Василю ще не виповнилося шести років, коли він відправився в школу. Батьки, що залишали сина вдома на господарстві, не відразу дізналися про це. З настанням холодів вчителька запитала у мами, чому Василько ходить на уроки босоніж. Мати заметушилася: «Яка школа? Він ще маленький». Але вчителька вмовила її відпускати сина на заняття: «Я його старшим ставлю в приклад. Кажу: «Стусік, вийди до дошки». Він тягнеться навшпиньках і пише … ».

В дитинстві хотів стати геологом, але після прочитання «Мойсея» Івана Франка вирішив займатись літературою. Василь завершив шкільне навчання із срібною медаллю, закінчив із червоним дипломом історико-філологічний факультет Донецького педінституту. Добре знав німецьку, перекладав вірші Гете і Рільке. Працював вчителем української мови та літератури у той час, коли радянська влада витісняла її та забороняла. Згодом працював на шахті, залізниці, на будівництві, в котельні та метро.

Вперше його заарештували у 1972 році. Тоді у Стуса вилучили понад 500 оригінальних віршів, десятки статей, переклади поезії – загалом усі праці, що він писав упродовж 15 років. Засудили до п’яти років позбавлення волі і трьох – заслання. Покарання відбував у мордовських і магаданських таборах. Звільнившись у 1979 році, звернувся із заявою до Верховної Ради СРСР: «Мати радянське громадянство є неможливою для мене річчю. Бути радянським громадянином – значить бути рабом». За рік його арештували знову та визнали особливо небезпечним рецидивістом. Засудили на 10 років примусових робіт і п’ять років заслання. Адвокатом на судовому процесі Василя Стуса був відомий нині прокремлівський політик Віктор Медведчук.

Табірними наглядачами знищено збірку, яка містила 300 віршів Стуса. Та нам у спадок залишився живий голос Василя Стуса. Вслухайтеся, будь ласка…

Живий голос Василя Стуса. «Осліпле листя відчувало яр... » (кінець 60-х рр.)


Василь Стус – Вчися чекати, друже, вчися чекати | Живий Голос Василя Стуса




QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.




Категорія: Творці і твори | Переглядів: 79 | Додав: estet | Теги: Стус В.С. | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Наші сторінки
сторінка Фейсбуку Чернігівська обласна бібліотека для дітей Твіттер Чернігівська обласна бібліотека для дітей
Меню сайту
Вітаємо

Дорогі друзі!

Шановні читачі і поки ще не читачі нашої бібліотеки! Нам вже 120, ми – найстарша дитяча бібліотека в Україні. І водночас – одна з найсучасніших. Кожна дитина, кожна родина може отримати в нашій бібліотеці те, що потрібно – від рідкісних видань і бестселерів дитячого книжкового ринку до сучасних технологій для роботи в світових інформаційних системах. Адже шлях до успіху пролягає через бібліотеку. «Читай – дивуйся, пізнавай!»

З повагою
директор бібліотеки
Тамара Клюй

Інформація

Календар
«  Січень 2023  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Анонси

Форма входу
Логін:
Пароль:
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0