Головна » 2020 » Жовтень » 20 » Іван Драч. «Народжуйте себе допоки світу…»

Іван Драч. «Народжуйте себе допоки світу…»
Цей поетичний афоризм Івана Драча – найхарактерніша ознака його творчої особистості.

Все його життя і було справжнім безупинним розвитком: без відпочинку, без тайм-аутів. Невгамовне шукання нової якості. Постійне самонародження і самоствердження на щоразу вищому рівні або в інакшій іпостасі. Часом, може, методом спроб та помилок, не без утрат.

Іван Драч – одна з центральних постатей генерації шістдесятників. Один з найвідчайдушніших експериментаторів у всьому цьому гроні. Він належить до тих, кому, крім того, що Бог дав талант, пощастило на час. Шістдесятники просто «отруїлися» чистим повітрям хрущовської відлиги. Вони сп’яніли від неї. І в ейфорії, повіривши, що настає час Істини і час Правди, встигли багато сказати.

Українські шістдесятники, зокрема Драч, були цінні тим, що повертали українському слову літературний авторитет. Важка їм доля випала далі, у час реставрації брежнєвського культу. По-різному пройшли свою дорогу шістдесятники. Одні потрапили на «перевиховання» до «білих ведмедів». А другі почали оспівувати «бронзу декларацій».

Якщо в народу немає вождів, то ними стають поети. Історія вимагала, щоб Драч став національним вождем, і його обрали головою Народного Руху. Потім він був головою Української всесвітньої координаційної ради і скрізь усе очолював.

Іван Драч, безперечно, належить історії. Можна з подивом, смутком, гіркотою задуматися над цим дуже складним життям. Легко бути суддею збоку і судити, а особливо засуджувати тоді, коли ти не був у цій ролі.

З відходом Драча, здається, зачиняються двері земного життя шістдесятників. Та залишаються з нами його невимовно прекрасні твори:

Вірш, прочитаний на I з'їзді Руху
І я почув, як дише в горлі осінь
Тим вересневим сонцем самоти,
Яке я тоскно відчуваю досі,
Як, може, в серці відчуваєш ти.

І я почув, як осінь в сурми свище,
А я не встиг збудити землю цю,
Лиш розкутурхав чорне попелище,
Де грали океани чебрецю.

Хіба проблемам, зібраним на хуторі,
Твердіти й досі, провінційно скніть?!
"Надірвешся, – казали мені мудрі, –
Це справа не років, хіба століть".

Та вже тисячоліття нами котять.
Та вічність чорна б'є без каяття.
Що ж нами вродить?
Нами й заскородять!
Нема народу – то пощо життя?

Біографія Івана Драча:

Інтерв’ю з Іваном Драчем 2010 року:

Читати повні тексти творів Івана Драча:

Відео: Яким був український поет-шістдесятник Іван Драч

Категорія: Творці і твори | Переглядів: 516 | Додав: estet | Теги: Драч І. | Рейтинг: 0.0/0

«  Жовтень 2020  »