15:56 Цей день в історії. День Соборності та 105 років Акту Злуки | ||||
![]() Проголошення соборності УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року – історичний акт об’єднання українських земель в одній державі, що увінчав соборницькі прагнення українців, розділених кордонами тогочасних імперій. На початку ХХ століття після падіння російської та Австро-угорської імперій українці об’єдналися у власній державі. Сьогодні, через 105 років після проголошення Акта Злуки, ми об’єднані у відстоюванні своєї незалежності і соборності. 24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України. Його підтримали українці на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991-го. Втім, історики цілком справедливо відзначають, що 24 серпня відбулося відновлення державної незалежності України. Цей факт руйнує твердження російської пропаганди, буцімто Української держави не існувало, її вигадали більшовики. Вперше у XX столітті її проголосила Українська Центральна Рада 22 січня 1918 року IV Універсалом. А через рік, 22 січня 1919 року, на Софійському майдані в Києві відбулося об’єднання в одну державу Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки. Ідея соборності була й залишається базовою національною цінністю українців. Нині Україна продовжує боротьбу за незалежність. І соборність залишається на порядку денному національних завдань. Цілісність держави буде цілковито відновлена тільки після того, як Україна звільнить усі території, захоплені ворогом. Соборність – мета Перемоги. «Сучасні події нинішньої російської агресії лише підсилюють значущість того Акта злуки УНР і ЗУНР, який відбувся … на площі біля стародавньої Софії Київської. Бо знову Україну хочуть «пошматувати» та розділити, силою забравши її землі, встановивши штучні кордони й сірі зони, посваривши наш народ, пропагандою ввівши в оману. Тому для нас свято Соборності є дуже важливим, бо воно нагадує про найголовніший урок нашої спільної історії: в єдності – сила, в розділенні – поразка», – зазначив Епіфаній, предстоятель Православної церкви України, митрополит Київський і всієї України у 2022 році. До Дня Соборності України в Чернігівській обласній бібліотеці для дітей читальному діє книжкова виставка «Незламна, вільна, єдина». Пропонуємо вашій увазі книги з фонду бібліотеки, які допоможуть глибше познайомитися з історією України, історією державотворення: - Михайло Вівчарик, Петро Панченко, Валентина Чмихова «Українська нація: шлях до самовизначення»; - Володимир Сергійчук «УКРАЇНСЬКА СОБОРНІСТЬ. Відродження українства в 1917-1920 роках»; - Юрій Сорока «100 важливих подій історії України»; - Петро Сергієнко «Соборність України: поняття, ідея і реальність»; - Петро Сергієнко «Соборна Україна від ідеї до життя» та інші. Вітаємо всіх українців із Днем Соборності! ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
| ||||
|
Всього коментарів: 0 | |