Головна » 2023 » Березень » 2 » Цей день в історії. 1 березня 1918 року - День запровадження гривні як грошової одиниці УНР

Історія національної грошової одиниці в Україні почалася тільки з 1917 року, після здобуття незалежності і створення Української Народної Республіки.

До 1917 року Україна, що входила до складу Російської імперії, не мала ні своєї валюти, ні свого банку, ні власної податкової системи. У грудні 1917 року Генеральний Секретаріат (український уряд, який почав працювати через п’ять днів після проголошення I Універсалу 23 червня 1917 року) розглядає питання про друк українських грошей. Центральна Рада (революційний парламент України) ухвалила два закони. Відповідно до першого (від 19 грудня 1917 року) основною грошовою одиницею України став карбованець. А вже 6 січня 1918 року з’явився в обігу перший кредитовий білет у 100 карбованців. На цій банкноті, розробленій Георгієм Нарбутом, у восьмикутній рамці було зображено знак київського князя Володимира Великого – Тризуб, із хрестом над середнім «зубом».

Другий закон від 1 березня 1918 року оголосив офіційною грошовою одиницею України гривню. Нові банкноти в 2, 10, 100, 500, 1000 і 2000 гривень друкувалися в Німеччині. Перші чотири номінали замовила Центральна Рада. Автором банкноти у 2 гривні був Василь Кричевський, 1000 та 2000 – Іван Мозалевський, решти – Георгій Нарбут. Характерно, що кожен з авторів по-своєму трактував зображення Тризуба, тому на банкнотах цей символ має різну графічну подачу.

Уряди змінювалися один за одним. Ледве більше ніж за півтора року влада в Україні чотири рази переходила з одних рук в інші. Центральну Раду, що очолювала Українську Народну Республіку менше року, змінив уряд гетьмана П. Скоропадського, а Республіка перетворилася на Українську Державу. Вже через 6 місяців управління в країні перейшло до Директорії, очолюваної С. Петлюрою (14 листопада 1918 року), а 1 червня 1919 року в Україні затвердилася Радянська влада.
Цікаво, що Радянська влада, друкуючи банкноти в 10 карбованців, що були в обігу на всій території Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки, використовувала друкарську форму Симона Петлюри. Було тільки змінено колір паперу, водяні знаки, номери і серії.

З запровадженням Радянської влади за українськими грошовими знаками спочатку було визнано право обігу в межах України. Згодом національні українські грошові знаки були повсюдно вилучені з обігу, за винятком казначейського знака в 10 карбованців.

Матеріали з відповідних джерел: Кузьмін В.В., Зикова О.П. «Історія грошей»; Гречило А., Завітій Б. «Наш герб».

Категорія: Корисно знати | Переглядів: 140 | Додав: estet | Теги: гривня, валюта України | Рейтинг: 0.0/0

«  Березень 2023  »