Головна » 2020 » Серпень » 31 » Блез Паскаль – людина, яка хотіла розкрити всі таємниці природи

Блез Паскаль – людина, яка хотіла розкрити всі таємниці природи
«Існує достатньо світла для тих, хто хоче бачити,
і достатньо темряви для тих, хто не хоче»
(Блез Паскаль)

Коли знайомимося із досягненнями Блеза Паскаля, можемо тільки дивуватися, скільки встиг зробити цей надзвичайний та мужній чоловік. Дивовижні досліди і несподівані теорії, які проклали шлях багатьом поколінням учених.

Цілі галузі науки, біля яких він стояв: теорія ймовірностей, гідростатика, проективна геометрія…і твори, що відкрили нову сторінку у французькій літературі.
Архітектори вчать на заняттях теорему Паскаля, хоча і називають більше шестикутником «магічним шестивершинником». Інженери проектують гідравлічні преси, користуючись законом Паскаля. Медсестри роблять уколи, не знаючи, що шприц також винайшов цей великий француз. Школярі вирішують завдання на визначення тиску і записують відповіді в паскалях. У метеорологічних лабораторіях синоптики прогнозують погоду, дивлячись на барометри. Банкіри вибудовують прогнози, використовуючи теорію ймовірностей. Французькі ліцеїсти продовжують називати «Думки про релігію» однією з найулюбленіших книг.

Біографія:

Блез Паскаль народився 19 червня 1623 року у Франції. Хлопчик втратив матір, коли йому було лише три роки. Непересічний інтелект Блеза швидко помітили; батько вирішив, що він навчатиметься індивідуально вдома. У віці 16 років Паскаль уже робив свої перші математичні відкриття та брав активну участь у наукових диспутах на рівних із фаховими вченими.

У 24 роки Паскаля розбив параліч. Він насилу пересувався на милицях, але продовжував працювати. У 25 років Блез залишає заняття математикою і фізикою, читає тільки богословські книги, прагне до усамітнення. Він оселився в монастирі, щоб вести життя аскета, але науку так і не зміг кинути. Протягом усього життя вчений страждав від комплексу захворювань. Паскаль помер 19 серпня 1662 року. Йому було лише 39 років.

Відкриття та винаходи:

- теорія вірогідності;
- гідростатика, закон гідравлічного преса;
- розробив і винайшов медичний шприц ;
- удосконалив математичний аналіз;
- проективна геометрія;
- перші зразки лічильної техніки (цифровий калькулятор і рахункова машинка);
- формули біноміальних коефіцієнтів;
- зробив ртутний барометр і вперше виміряв атмосферний тиск;
- винайшов звичайну тачку;
- трактат про звуки;
- проект багатомісної карети (омнібус);
- філософські та літературні трактати (Листи до провінціала, Думки про релігію).

Світ вшанував пам’ять вченого:

- пам’ятник у Парижі;
- кратер на Місяці (названий його ім’ям);
- алгоритмічна мова програмування (Pascal);
- одиниця вимірювання тиску (в паскалях)

Чернігівська обласна бібліотека для дітей має у фонді чудову, сучасну з гарними ілюстраціями книгу «Блез Паскаль» О. Опанасенко із серії «Видатні особистості. Біографічні нариси для дітей».

Рекомендуємо вже відому та популярну книгу «І.Роздобудько про Блеза Паскаля…», в якій вчений ще з дитинства прагне до нового й незвичайного.

Відео: Ученые Мужи Божи. Блез Паскаль

Категорія: Корисно знати | Переглядів: 598 | Додав: estet | Теги: Паскаль Б. | Рейтинг: 0.0/0

«  Серпень 2020  »