Головна » 2022 » Липень » 27 » Вижила попри нищення. Як забороняли українську мову. Історії про мову

Вижила попри нищення. Як забороняли українську мову. Історії про мову
Українську мову обмежували, забороняли, не визнавали. Це тривало 400 років. Історія знає майже півтори сотні задокументованих утисків української мови. Найбільш затято українську утискала росія.

Усе почалося в 1627 році, коли з подання церкви спалили і заборонили книги українською. У XVIII столітті мовознищення продовжили царі, у XIX столітті винищували мову в школах, забороняли навіть кирилицю. У 1863 році був підписаний циркуляр Валуєва, який забороняв видання підручників та літератури. У 1876 році – Емський указ, який забороняв вистави і навіть народні пісні. За понад 100 років виселили кілька мільйонів інтелігенції. У XX столітті - репресії, арешти і розстріли діячів української науки і культури. Апогеєм стали 1989-1990 роки, коли російська мова отримала статус офіційної.

Лише після проголошення незалежності і з прийняттям Конституції державною мовою в Україні утвердили виключно українську. Але не надовго – до 2012 року, до ухвалення закону Колесніченка-Ківалова про можливість офіційної двомовності у певних регіонах. У 2018 році закон визнали антиконституційним. Того ж року Верховна Рада ухвалила новий мовний закон і знову офіційно визнала українську мову державною. Нині боротьба за українську мову триває. Переходьте на рідну! Разом переможемо!
Пропонуємо підбірку цікавих матеріалів, які допоможуть розібратися, як рідна мова вижила попри нещадне нищення протягом багатьох років.

Історія заборон та утисків української мови

Як боролися з українською мовою. Хроніка заборон за 400 років

Заборона української мови

Відео:

Коли забороняли українську мову?

Як БОРОЛИСЯ з українською мовою. Хроніка заборон української мови за 400 років.

Як правильно знищувати мову. Мовні репресії в Україні XX століття

Як вижила українська мова!

Категорія: Корисно знати | Переглядів: 240 | Додав: estet | Теги: заборона, українська мова | Рейтинг: 0.0/0

«  Липень 2022  »

estet