Головна » 2022 » Листопад » 10 » «Стіною стань і мову захисти!» (Відео-читання)



14:03
«Стіною стань і мову захисти!» (Відео-читання)
У світовій історії жодна мова не зазнавала такого страшного нищення і гонінь, як українська. Мабуть тому, що, згідно з історичними дослідженнями, український народ є одним із найдавніших народів світу і комусь це не вельми приємно визнавати. Ще у ІІІ ст. до н. е. римський історик Помпей Трог стверджував: «Скіфи (пращури сучасних українців) – це найстаріша нація світу». А «батько історії» Геродот писав: «Вони є мудріші від будь-якої нації на землі».

Є також багато авторитетних праць сучасних істориків, в яких теоретично доведено, що наша мова насправді виникла дуже давно – не менше 5 тисяч років тому, ще за трипільських часів. Різні топографічні назви, народна творчість з трипільського періоду, літописи, історичні пам’ятки, усна народна творчість, традиції, слова в нашій мові, тотожні санскритським, свідчать про її давність.

Зрозуміло, чому у нас ситуація щодо мовного питання настільки суперечлива й складна, адже нашу мову обмежували, забороняли й відміняли впродовж останніх шістьох століть – циркулярами, указами, заборонами, законами, анафемами, покараннями тощо. Україномовна еліта завжди потерпала від репресій. Звичайно ж, наші вороги росіяни, а особливо їх керманичі, і до сих пір не можуть змиритися з тим, що наша рідна мова така древня і чудова. Вони усілякими методами намагаються не лише знищити наш народ, наші мову, традиції, історію. Московська імперія, котра за віком на кілька тисячоліть молодша за Київську Русь-Україну, відколи існує, відтоді поступово загарбує наші території. Спочатку Крим і Донбас, раніше – кілька областей східної частини України – Стародубщину, Слобожанщину та Кубань, нині ж зазіхає на всю територію незалежної України!

Тож нині Україна збирає плоди спільної українсько-російської історії, тому що заборони й переслідування, насилля та спрямована пропаганда не минулися даремно. Вони залишили великий і важкий відбиток, який досі не дає українській мові самостійно й спокійно існувати. Вони вплинули і на взаємини між людьми, і на видавничу справу, і на подальший розвиток України як незалежної держави. А укази російської влади ще недалекого ХIХ століття, що були скеровані на повне усунення української мови із суспільного життя, взагалі могли призвести не лише до втрати самоідентичності нашого народу, а й української державності. І лише завдяки свідомим українцям – інтелігенції, простим патріотам, які, попри штрафи, арешти, вислання та ув’язнення, не припиняли нести рідну мову в маси, друкували брошури, книжки, газети, збиралися у літературні угрупування, виступали на акціях протесту, – вдалося завадити росії знищити наші мову, культуру, державу. За увесь цей час і український народ, і наша мова загартувалися так, що це уже нікому не вдасться. Головне, аби українці й далі об’єднувалися у справі збереження своїх цінностей. Адже боротьба за рідну мову продовжується!..

«Стіною стань і мову захисти!» - провідна думка, заклик, що звучить у поезії Миколи Лотоцького «Не говори: в нас мова солов’їна».

Чернігівська обласна бібліотека для дітей пропонує відео-читання цієї поезії, присвячуючи її рідній мові. Читає бібліотекар Наталія Нечипорук.




QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.




Категорія: Події | Переглядів: 178 | Додав: estet | Теги: рідна мова, українська мова | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Наші сторінки
сторінка Фейсбуку Чернігівська обласна бібліотека для дітей Твіттер Чернігівська обласна бібліотека для дітей
E-Книжки
Меню сайту
Вітаємо

Дорогі друзі!

Шановні читачі і поки ще не читачі нашої бібліотеки! Нам вже 120, ми – найстарша дитяча бібліотека в Україні. І водночас – одна з найсучасніших. Кожна дитина, кожна родина може отримати в нашій бібліотеці те, що потрібно – від рідкісних видань і бестселерів дитячого книжкового ринку до сучасних технологій для роботи в світових інформаційних системах. Адже шлях до успіху пролягає через бібліотеку. «Читай – дивуйся, пізнавай!»

З повагою
директор бібліотеки
Тамара Клюй

Календар
«  Листопад 2022  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Форма входу
Логін:
Пароль:
Мистецький простір

Про Мову

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0