Головна » 2023 » Серпень » 14 » Перший українець, який здійснив навколосвітню подорож. Юрій Лисянський (Пізнавальний проєкт «Еврика! Знати, щоб цікаво жити»)

Ім’я українського мореплавця і мандрівника, дослідника, лінгвіста, географа, етнографа, океанолога, картографа та першого вітчизняного письменника-мариніста тільки тепер проходить шлях від забуття до визнання, хоч мало б бути вписане золотими літерами в українську історію.

Капітан Юрій Лисянський з Ніжина, який здійснив першу навколосвітню подорож у колишній Російській імперії у 1803—1806 роках, випередив на два тижні увінчаного усіма лаврами Крузенштерна.

Під час експедиції славний нащадок козацько-старшинського роду

 проклав нові морські шляхи,
 уточнив карту світу, позначивши на ній нові, відкриті острови та коралові рифи
 встановив координати острова Пасхи,
 виправивши помилку британського першовідкривача Джеймса Кука, описав острови Кадьяк і Сітка,
 проводив систематичні метеорологічні, гідрографічні та океанічні дослідження,
 зібрав найбільшу в імперії етнографічну колекцію та колекцію мушель і коралів, що становили велику наукову цінність.

За участь у 18 морських кампаніях був нагороджений орденом св. Георгія,а за навколосвітню експедицію — орденом св. Володимира і золотою шаблею.
Юрій Лисянський єдиний з українців, хто зустрічався з першим американським президентом Джорджем Вашингтоном. Він автор мандрівних нотаток «Навколосвітня подорож на шлюпі «Нева» (1803—1806)», перевиданих нещодавно видавництвом «Темпора».

Більше дізнатися про Юрія Лисянського ви зможете, переглянувши цікаві статті:

А ще пропонуємо відповісти на питання онлайн-вікторини «Видатний мореплавець, дослідник Ю.Ф. Лисянський»

Категорія: Корисно знати | Переглядів: 104 | Додав: estet | Теги: Лисянський Ю. | Рейтинг: 0.0/0

«  Серпень 2023  »