Головна » 2020 » Квітень » 9 » Першій Конституції 310 років!

Першій Конституції 310 років!
Минає трьохсот десята річниця від написання славнозвісної конституції Пилипа Орлика, яка стала першим європейським правовим актом свого роду (для порівняння, у Франції та Польщі аналогічний документ з’явився аж через вісімдесят років).
Трохи історії
Рік створення – 1710-й – був для української державності вкрай важким, до чого призвела програна Росії Полтавська битва.
Аби якось поліпшити становище країни, Пилип Орлик, перебуваючи разом із Мазепою в еміграції, шукає підтримки європейських політичних лідерів, зокрема шведського короля.
А конституція мала б стати свідченням існування України як окремої державної одиниці та гарантією збереження влади гетьмана й козацької старшини за умов протекторату монарха.
Крім того, акт мав на меті вирішити актуальні для тієї доби питання поділу влади між її гілками. Але через складні обставини конституція так і не набула чинності.
Текст документа ви можете прочитати на офіційному сайті Верховної Ради України за цим посиланням

Доля документа
На жаль, протягом кількох століть її безцінний оригінал був безслідно втрачений, аж поки у 2008 році його не віднайшли працівники Центрального державного історичного архіву України.
Примірник Конституції гетьмана Пилипа Орлика, написаний староукраїнською мовою, знайдено у Московському архіві.
До цього вважалося, що козацька Конституція існує лише в латинському варіанті, а зберігається він у Національному архіві Швеції. Копію історичного документа тепер можна побачити в експозиції Музею Гетьманства у Києві.

Що ж ми насправді знаємо про Конституцію Пилипа Орлика?
Чи дійсно вона українська?
Чи можна цей документ назвати Конституцією?
Чи ж справді вона перша?..

Розібратися у всіх цих питаннях вам допоможе наступне надзвичайно корисне відео ютуб-каналу імені Тараса Григоровича Шевченка

Категорія: Корисно знати | Переглядів: 776 | Додав: estet | Теги: Пилип Орлик, конституція | Рейтинг: 0.0/0

«  Квітень 2020  »