Головна » 2021 » Січень » 29 » Хірург Вороний – учасник бою під Крутами. Що він зробив для України…



12:00
Хірург Вороний – учасник бою під Крутами. Що він зробив для України…
Життя Юрія Вороного сповнене трагізму, професійної відданості та любові до України.

Народився Юрко у1895 році в селі Журавка під Прилуками, у дворянській родині. Основним принципом сімейного виховання, було – не дбати про себе, про багатство, навіть не про славу, а лише про Україну. У 1913 році Вороний вступив на медичний факультет Київського університету, але Перша світова війна перервала його навчання. Як майбутнього медика його мобілізували до лав царської армії, де він брав участь у роботі фельдшерського взводу і допомагав хворим та пораненим на війні.

Тим часом у середовищі української інтелігенції та студентської молоді здіймався потужний національно-патріотичний рух. Осторонь важливих соціальних процесів не залишився і Вороний. Після утворення Української Центральної Ради студент-патріот добровільно вступив до пересувного перев’язувального загону військ Центральної Ради.

29 січня 1918 року Юрій Вороний, бере участь у бою із більшовиками біля залізничної станції Крутами на перегоні Бахмач-Ніжин, де український загін з п’ятисот юнкерів, студентів і гімназистів-старшокурсників під командуванням Аверкія Гончаренка мужньо перепинив шлях на Київ шеститисячному «московському загону особливого призначення». Того разу юнаку пощастило: він вижив, хоч і був поранений, та зміг продовжити навчання.

Після закінчення університету Юрій Юрійович працює в різних місцях України. Дворянське походження та його національні погляди робили життя вченого дуже складним і напруженим. Але, незважаючи на це, він продовжує займатися наукою.

3 квітня 1933 року хірург Вороний, працюючи в Херсоні, вперше у світі виконав клінічну пересадку нирки, звіт про яку був опублікований в італійському виданні. Нирка включилась у кровообіг і почала самостійно функціонувати. Ця пересадка нирки була першою в історії спробою пересадки будь-якого цілого органу людині, хоча перша пацієнтка прожила з новим органом лише 48 годин.

У середині ХХ сторіччя Вороний переїхав до Києва, де він захистив дисертацію та здобув науковий ступінь доктора медичних наук.

Довгий час ім’я та здобутки вченого замовчувались і постать Юрія Вороного є вкрай недооціненою.

Детальніше біографія та наукова діяльність лікаря:
https://www.bbc.com/ukrainian/blogs-53567008

Відео: У Херсоні встановили меморіальну дошку хірургу Юрію Вороному




QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.




Категорія: Корисно знати | Переглядів: 461 | Додав: estet | Теги: крути, Вороний Ю. | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Наші сторінки
сторінка Фейсбуку Чернігівська обласна бібліотека для дітей Твіттер Чернігівська обласна бібліотека для дітей
E-Книжки
Меню сайту
Вітаємо

Дорогі друзі!

Шановні читачі і поки ще не читачі нашої бібліотеки! Нам вже 120, ми – найстарша дитяча бібліотека в Україні. І водночас – одна з найсучасніших. Кожна дитина, кожна родина може отримати в нашій бібліотеці те, що потрібно – від рідкісних видань і бестселерів дитячого книжкового ринку до сучасних технологій для роботи в світових інформаційних системах. Адже шлях до успіху пролягає через бібліотеку. «Читай – дивуйся, пізнавай!»

З повагою
директор бібліотеки
Тамара Клюй

Календар
«  Січень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Форма входу
Мистецький простір

Про Мову

Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0