Головна » 2021 » Січень » 4 » Цікава географія. Пустеля Сахара



16:23
Цікава географія. Пустеля Сахара
Сахара – найбільша у світі пустеля площею понад 9 мільйонів 65 тисяч квадратних кілометрів, яка розташовується на території 11 країн Африки: Алжиру, Єгипту, Західної Сахари, Лівії, Мавританії, Малі, Марокко, Нігеру, Судану, Тунісу, Чаду.

Як стверджують геологи, наприкінці останнього льодовикового періоду (XII-X тис. до н.е.) пустеля Сахара була такою, як нині. Але приблизно з X тисячоліття до н.е. клімат її різко змінився і перетворив цю територію на савану. Тут з’явилися озера і річки. Розквітли субтропічні рослини. У фауні тогочасної Сахари були такі великі тварини субтропіків, як жирафи, слони, носороги, гіпопотами.

У річках водилося близько 30 видів великих риб довжиною до 2 метрів, а також крокодили! Останні представники крокодилячого племені Сахари і нині живуть в невеликому водоймищі в Хог-Гарі на краю пустелі. Зміна клімату спонукала людей, які мешкали в долині Нілу, до переселення в оази Сахари. Ці переселенці залишили тисячі малюнків на скелях пустелі із зображенням тварин, які насолоджувалися життям в тамтешній савані.

Проте починаючи приблизно з 5300-х по 3500 роки до н. е. мусонні дощі поступово зменшуються, а згодом і припиняються взагалі. Квітуча савана знову перетворюється на пустелю, в якій нині щорічно спостерігається близько 160 тисяч міражів із зображеннями картин з життя субтропічної Сахари!

Можливо, це здається містикою, але тамтешні мешканці переконані, що сахарські міражі дзеркально відображують минуле життя Великої пустелі. Вони є стаціонарними і рухливими, вертикальними і горизонтальними. Сучасні жителі Сахари склали навіть спеціальні карти караванних шляхів, де зазвичай з’являються міражі гір, оазів, пальмових гаїв, колодязів тощо…

Кінець «ери дощів» в Сахарі збігається з поверненням людей на свої вихідні позиції, в долину річки Ніл, та початком «епохи фараонів». Вчені й досі сперечаються щодо темпів «засушення» Сахари. Одні кажуть, що цей процес завершився ще в III тисячолітті до н. е. Інші вважають, що Сахара остаточно перетворилася на пустелю приблизно у VII столітті до н. е.

Є розбіжності і в оцінці шляхів розселення людей та культурно-цивілізаційних впливів у ті часи. Скажімо, нільська версія розселення і повернення людей із Сахари була поставлена під сумнів знахідкою в 1962 році італійським вченим Ф. Морі мумії дитини (5500 роки до н. е.) на півночі від сахарського нагір’я Тибесті. Ця дитяча мумія була знайдена у скелі, на якій було зображено дивний малюнок, який і досі не можуть розтлумачити…

Детальніше про пустелю та її мешканців читайте в статті професора, проректора університету «Україна» Валерія Бебика «Сахара», надрукованій в № 1 за 2020 рік науково-популярного журналу для широкого загалу читачів: школярів, студентів, вчителів – «Чумацький шлях».

Пропонуємо також вам, шановні ерудити, розгадати кросворд «Океан піску. Знайомство з пустелями» за відповідною тематикою. Успіхів!

Веб-посилання:
https://learningapps.org/display?v=pj1h7whu220




QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.




Категорія: Корисно знати | Переглядів: 439 | Додав: estet | Теги: Сахара | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Наші сторінки
сторінка Фейсбуку Чернігівська обласна бібліотека для дітей Твіттер Чернігівська обласна бібліотека для дітей
E-Книжки
Меню сайту
Вітаємо

Дорогі друзі!

Шановні читачі і поки ще не читачі нашої бібліотеки! Нам вже 120, ми – найстарша дитяча бібліотека в Україні. І водночас – одна з найсучасніших. Кожна дитина, кожна родина може отримати в нашій бібліотеці те, що потрібно – від рідкісних видань і бестселерів дитячого книжкового ринку до сучасних технологій для роботи в світових інформаційних системах. Адже шлях до успіху пролягає через бібліотеку. «Читай – дивуйся, пізнавай!»

З повагою
директор бібліотеки
Тамара Клюй

Календар
«  Січень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Форма входу
Мистецький простір

Про Мову

Статистика

Онлайн всього: 6
Гостей: 6
Користувачів: 0