Головна » 2021 » Листопад » 15 » Боротьба В’ячеслава Чорновола



16:24
Боротьба В’ячеслава Чорновола
15 листопада 1967 року у Львові радянською владою був арештований і вперше позбавлений волі журналіст і правозахисник В'ячеслав Чорновіл.

Майже половину свого життя В’ячеслав Чорновіл віддав боротьбі за Україну і права людини. Закінчивши факультет журналістики Київського університету з “червоним” дипломом, він під час випускного вечора пішов на Володимирську гірку і присягнувся, що все життя боротиметься за Україну.

Зазвичай, початок дисидентської діяльності В’ячеслава Максимовича пов’язують зі знаменитою акцією у київському кінотеатрі “Україна” на прем’єрі фільму “Тіні забутих предків”. Там було виголошено протест проти політичних арештів української інтелігенції. Насправді, ще за місяць до того, 8 серпня 1965 року Чорновіл виступив із антикомуністичною промовою на відкритті пам’ятника Тарасові Шевченку в селі Шешори Косівського району Івано-Франківської області. 1967 року В’ячеслав Максимович уклав документальну збірку “Лихо з розуму (Портрети двадцяти “злочинців”)”, де описав історії репресованих українських інтелігентів. Видання стало надзвичайно популярним за кордоном, але автору коштувало свободи.

Звільнившись за амністією, видавав у Львові машинописний журнал “Український вісник”, на сторінках якого подавалася інформація про порушення свободи слова та прав, про судові й позасудові репресії, факти шовінізму й українофобії, становище українських політв’язнів, про акції протесту. Далі був другий арешт, мордовські табори й заслання до Якутії.

Та Чорновіл не припиняв боротьби. Щойно знову опинившись на свободі, він став членом Української Гельсінської групи. Після чого майже одразу – ще один арешт і 5 років неволі й заслання. Дисиденти, які добре знали В’ячеслава Максимовича, називали його “зеківський генерал”, слідчі – “невгамовний”.

До України В’ячеслав Чорновіл повернувся тільки 1985 року, після початку Перебудови. Став одним із провідників національно-визвольного руху та ініціаторів проголошення Декларації про державний суверенітет України й Акта проголошення незалежності України.

1 грудня 1991-го В’ячеслав Максимович балотувався у Президенти України. Перемогти не зміг. Але безперечним тріумфом було те, що того ж дня понад 90 % учасників Всеукраїнського референдуму підтримали Акт проголошення незалежності України.

В’ячеслав Чорновіл не полишав боротьбу за Україну аж до своєї трагічної загибелі 25 березня 1999 року…
Це була Людина, яка зробила все, щоб омріяна Незалежність України стала дійсністю.

Джерела:
https://uain.press/blogs/lyudyna-yaka-nablyzyla-nezalezhnist-v-yacheslav-chornovil-636505
https://www.jnsm.com.ua/h/1115Q/

Ще більше цікавого і важливого про В’ячеслава Чорновола:
https://www.chesno.org/t/29/chornovil.html
https://lviv1256.com/history/v-iacheslav-chornovil-liudyna-iaka-probudyla-ukrainu/#prettyPhoto
https://www.istpravda.com.ua/articles/2017/08/24/150177/




QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.




Категорія: Корисно знати | Переглядів: 363 | Додав: estet | Теги: Чорновіл В. | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Наші сторінки
сторінка Фейсбуку Чернігівська обласна бібліотека для дітей Твіттер Чернігівська обласна бібліотека для дітей
E-Книжки
Меню сайту
Вітаємо

Дорогі друзі!

Шановні читачі і поки ще не читачі нашої бібліотеки! Нам вже 120, ми – найстарша дитяча бібліотека в Україні. І водночас – одна з найсучасніших. Кожна дитина, кожна родина може отримати в нашій бібліотеці те, що потрібно – від рідкісних видань і бестселерів дитячого книжкового ринку до сучасних технологій для роботи в світових інформаційних системах. Адже шлях до успіху пролягає через бібліотеку. «Читай – дивуйся, пізнавай!»

З повагою
директор бібліотеки
Тамара Клюй

Календар
«  Листопад 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Форма входу
Мистецький простір

Про Мову

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0