Головна » 2020 » Вересень » 21 » Вигнання нацистських окупантів із Чернігова у 1943 році. Як це було...



10:53
Вигнання нацистських окупантів із Чернігова у 1943 році. Як це було...
21 вересня 1943 року під час проведення Чернігово-Прип’ятської наступальної операції, яка була першою фазою битви за Дніпро на цій ділянці, радянські війська Центрального фронту під командуванням генерал-полковника Костянтина Рокоссовського оволоділи Черніговом.

Саме 21 вересня щороку чернігівці святкують День міста.

Дещо з історії

У середині вересня 1943-го 13-та армія генерала Миколи Пухова зайняла місто Ніжин і повернула на Чернігів. Її 28-й стрілецький корпус, який нараховував 24 тисячі осіб, вийшов до Десни. Оборону Чернігова здійснювали 3 німецькі дивізії та інші частини загальною чисельністю 16 тисяч осіб.

Вже 18 вересня радянські війська захопили села Количівка та Іванівка, без підготовки і за допомогою підручних засобів уночі форсували Десну нижче Чернігова. До ранку 19 вересня вони зайняли приміські села Шестовиця і Жовинка, а 20 вересня — Киїнку.
Майже одночасно за Десною радянські війська зайняли села Виблі та Піски, потім форсували Десну і створили плацдарм на околиці Бобровиці під Черніговом.
З боку річки Снов на Чернігів наступали 16-та кавалерійська дивізія, інші війська, які підійшли до сіл Товстоліс і Халявин. Саме у навколишніх селах і розгорнулися найзапекліші бої. Наприклад, у селі Товстоліс ворог, відбивши атаку передового радянського загону, задіявши танки, повністю спалив село (згоріло приблизно 126 будинків із 140).

В ніч на 21 вересня радянські війська вийшли на річку Стрижень. З півночі та північного сходу до міста наближалися частини 61-ї армії під командуванням генерала Павла Белова.

Отже, німецький гарнізон у Чернігові був оточений зі сходу, півдня та заходу.
У першу годину ночі 21 вересня війська 28-го корпусу 13-ї армії почали штурм. На ранок 21 вересня Чернігів було захоплено військами 13-ї та 61-ї армій, залишки німецьких військ відступили, прорвавшись на Гомель та північно-західний напрямок.
Оволодіння Чернігова військами Червоної армії було важливою подією повного вигнання нацистів із Чернігівщини (30 вересня), завершення першої фази та безпосереднього початку битви за Дніпро.

Обласний центр внаслідок воєнних дій та окупації так постраждав, що зайняв сумне четверте місце за ступенем руйнації в німецько-радянській війні після Севастополя, Волгограда та Воронежа.

Джерело: http://cg.gov.ua/index.php?id=359179&tp=page

Пропонуємо переглянути документальні відео від телеканалу «Новий Чернігів» - Чернігів під час війни в кадрах кінохроніки й фото

В серії коротких відеороликів «Уроки історії» телеканал «Новий Чернігів» демонструє кадри кінохроніки та фотознімки Чернігова під час Другої Світової війни та у перші роки після її закінчення.

1. Уроки історії. Окупація Чернігова
Кадри німецької кінохроніки. 1941 рік




2. Уроки історії. Зруйнований Чернігів
Фото з сімейного архіву Костянтина Ягодовського



3. Уроки історії. Кінохроніка визволення Чернігова. 1943 рік

4. Уроки історії. Звільнений Чернігів. 1943 рік



Вивчаємо історію та вшановуємо пам’ять всіх, хто захищав і захищає нашу рідну землю.




QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.




Категорія: Цікава історія з бібліотекою | Переглядів: 604 | Додав: estet | Теги: Чернігів, День міста, вигнання окупантів | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Наші сторінки
сторінка Фейсбуку Чернігівська обласна бібліотека для дітей Твіттер Чернігівська обласна бібліотека для дітей
E-Книжки
Меню сайту
Вітаємо

Дорогі друзі!

Шановні читачі і поки ще не читачі нашої бібліотеки! Нам вже 120, ми – найстарша дитяча бібліотека в Україні. І водночас – одна з найсучасніших. Кожна дитина, кожна родина може отримати в нашій бібліотеці те, що потрібно – від рідкісних видань і бестселерів дитячого книжкового ринку до сучасних технологій для роботи в світових інформаційних системах. Адже шлях до успіху пролягає через бібліотеку. «Читай – дивуйся, пізнавай!»

З повагою
директор бібліотеки
Тамара Клюй

Календар
«  Вересень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Форма входу
Логін:
Пароль:
Мистецький простір

Про Мову

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0