Головна » 2022 » Червень » 15 » Сміливість, суворість і чистота. Літературне знайомство до 120-річчя від дня народження Наталі Лівицької-Холодної

 

 

 

 



12:01
Сміливість, суворість і чистота. Літературне знайомство до 120-річчя від дня народження Наталі Лівицької-Холодної
ЇЇ поезія постає через витончену, внутрішньо складну, але зовні прозору образну структуру. Тож не дивно, що збірка «Вогонь і попіл» (1934) була оцінена як неординарне художнє явище, що виникло на перехресті літературних впливів і взаємозв’язків. Збірка «Сім літер» (1937) цілком інша за темою і тональністю. Назва прочитується як «Україна», основний мотив – емігрантська доля, трагедія степового перекотиполя на бруківці європейських міст, туга за рідною землею.

Вона вперше заплакала, коли народилася 15 червня 1902 року на хуторі Гельмязєв біля Золотоноші (Черкащина). А далі до п’яти років було романтичне дитинство у бабусі. Український світ Наталії закінчився пожежею на хуторі:

Вже мені не вчитися ходити
босими ногами по стерні
й будяки збирать, мов квіти,
в бур’яні,
не скакати в клуні з бантини,
мов з сідла...


Далі було життя з батьками. Татусь працював адвокатом. Була у житті дівчини гімназія в Золотоноші, перші щоденники-сповіді, перша закоханість… Але політика вирішила долю красуні. Батько Наталії був членом уряду УНР, тому родина мусила емігрувати. Виїздили разом з іншими родинами урядовців Центральної Ради.

Так доля звела Наталю з Петром Холодним, сином художника, заступника міністра освіти УНР Петра Холодного. Разом вони приїхали до Праги. Наталія училася в університеті на факультеті романських мов. Подружилася вона з Оленою Телігою, Юрієм Дараганом, Євгеном Маланюком.

Із Праги родина переїхала до Варшави, де Наталія організувала групу «Танк» (літературне угруповання української еміграційної молоді).

Пережила мисткиня і переїзд до США, втрату батька, брата, чоловіка. Кому потрібна українська поетка, перекладачка з французької, німецької? Упродовж 17 років Наталія Лівицька-Холодна була робітницею на фабриці. Мешкала у притулку для самотніх людей. Інколи її навідувала донька Іда Холодна-Харина, грала їй на фортепіано. Та попри все пані Наталія залишалася вічною оптимісткою, яка так хотіла жити!






Джерело:
https://uamodna.com/articles/nataliya-livycjka-holodna-ukrayinsjka-poetesa-dovgozhyteljka/

Читати поезію Наталії Лівиької-Холодної он-лайн:
https://www.ukrlib.com.ua/books/author.php?id=478




QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.




Категорія: Творці і твори | Переглядів: 179 | Додав: estet | Теги: Лівицька-Холодна Н. | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Наші сторінки
сторінка Фейсбуку Чернігівська обласна бібліотека для дітей Твіттер Чернігівська обласна бібліотека для дітей
Меню сайту
Вітаємо

Дорогі друзі!

Шановні читачі і поки ще не читачі нашої бібліотеки! Нам вже 120, ми – найстарша дитяча бібліотека в Україні. І водночас – одна з найсучасніших. Кожна дитина, кожна родина може отримати в нашій бібліотеці те, що потрібно – від рідкісних видань і бестселерів дитячого книжкового ринку до сучасних технологій для роботи в світових інформаційних системах. Адже шлях до успіху пролягає через бібліотеку. «Читай – дивуйся, пізнавай!»

З повагою
директор бібліотеки
Тамара Клюй

Інформація

Календар
«  Червень 2022  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Анонси

Форма входу
Логін:
Пароль:
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0