Головна » 2020 » Липень » 29 » Я хотів би стати всім для усіх… (До 155-річчя від дня народження Андрея Шептицького)

«Не потоком шумних і галасливих фраз,
а тихою й невтомною працею любіть Україну…»
(Андрей Шептицький)

…На політичному горизонті України ХХ сторіччя ми не знайдемо особистості рівної митрополиту Андрею Шептицькому. У 2015 році Ватикан офіційно проголосив Андрея Шептицького праведним і закликає всіх наслідувати його чесноти. Українським Мойсеєм називав його Іван Франко.

Біографія

Роман Марія Олександр Шептицький (таке ім’я він отримав при хрещенні) походив із графського роду, народився 29 липня 1865 року у с. Прилбичі (Львів). Першу освіту здобув удома. Навчався в гімназії у Кракові, в університеті у Вроцлаві, в колегії єзуїтів у Хирові.

У 1888 р. Шептицький вступив до Добромильського монастиря , де склав чернечі обіти і прийняв ім’я Андрей. Одночасно він продовжував навчання у Краківському університеті.

В 1892 р. єпископ висвячує його на священика, а 17 грудня 1900 р. він був номінований Галицьким митрополитом. На цій посаді Шептицький залишався до кінця свого життя. Коли Андрей Шептицький очолив церкву, український національний рух на Україні посилився.

Заслуги

- здійснив реформу богословської освіти, яка надала можливість готувати високоосвічених священників;
- увів у церковне богослужіння живу українську мову;
- віддав багато сил освітянсько-виховній та видавничій діяльності;
- створив у Львові класичну гімназію;
- підтримував українське приватне шкільництво і щедро спонсорував українські культурно-просвітницькі товариства;
- за його ініціативою у 1905 році був створений Львівський національний музей та у 1914 році український університет у Львові;
- найбільшим його політичним досягненням стала у 1914 році домовленість з польською стороною про виборчу реформу, яка б збільшила політичне представництво українців у Галицькому сеймі.

З’єднання Церков християнського світу митрополит вважав основою свого життя.
У 1933 році, як і багато інших представників церкви, засудив голодомор в Україні. Під час другої світової війни благословив створення нової Української держави.

До кінця свого життя (помер 1 листопада 1944 року) митрополит лишався вірним сином українського народу, незважаючи на мінливі і дуже складні політичні події. Він завжди дотримувався принципів гуманізму. Митрополита любили й шанували свої і чужі, його цінили й поважали люди різних національностей, віровизнань та переконань.

Відео.

Митрополит Андрей Шептицький – «Найдорожчий таточко»

Категорія: Цікава історія з бібліотекою | Переглядів: 610 | Додав: estet | Теги: Шептицький А. | Рейтинг: 0.0/0

«  Липень 2020  »